PrůvodciZdravím.cz

Proč je dobré být v bdělé pozornosti

16. 6. 2022 | 11 shlédnutí | Monika Micajová
Proč je dobré být v bdělé pozornosti

Svůj život můžeme prožít nevědomě a žít ho na základě svých programů neboli navyklých vzorců chování a reakcí. Jde to také, ale možná nám tak mnohé unikne. Další možností je být ve vědomé pozornosti a pak se dějí věci.

 

VĚDOMÝ POZOROVATEL 

Většinou žijeme život tak nějak automaticky s pozorností upřenou k vnějším dějům bez hlubšího kontaktu se sebou. Jsme fascinováni svým příběhem a plně se s ním ztotožňujeme.

Ale bez pořádné všímavosti jen stěží můžeme postřehnout, co se opravdu děje. Díky navyklému způsobu chování se totiž často dostáváme mimo vlastní kompas a ani nerozpoznáme, že jsme otroci podvědomých programů, které nám už nesvědčí.

Jednoduše, přestáváme být autentičtí.

 

CO SE NÁM MŮŽE DÍT NEPŘÍJEMNÉHO?

 Říkáme ano, když cítíme ne a staneme se obětí manipulace.

 Potlačujeme svoje pravé emoce.

 Zůstáváme někde nebo s někým, kde už dávno nechceme být.

 Přehlížíme jasné signály ke změně v životě.

 Nevšimneme si, že se na určité úrovni odmítáme a nedopřejeme si to nejlepší.

 Chceme něco říct, ale nakonec to neřekneme.

 

JEDEN PŘÍKLAD Z MÉHO ŽIVOTA

Bylo to v době, kdy jsem již pár let vytvářela lapače snů a jiné dekorace pod značkou Madelaine. Tato práce je časově náročná, ale současně je pro mě nesmírně okouzlující. Měla jsem dojem, že mě navíc krásně udržuje v přítomnosti.

Časem jsem si ale všimla, že ze mě trochu odchází radost a chvílemi jsem se blížila k vyhoření.

Vlastně jsem ale netušila proč a co je toho v mém životě příčinou. Rozhodla jsem se tedy plně se ponořit do sebe a vědomě pozorovat každou činnost, každý okamžik a každý den. Byla jsem plnou pozorností při všem, co se dělo a zároveň s uvědomováním si vlastní existence.

 

Několik dnů jsem takto naplno prožívala a pak jsem to najednou uviděla!

Byl to „vnitřní tyran“. Ano, byl tam uvnitř a já jsem o něm nevěděla. To on mi nedovolil si odpočinout. Vyráběla jsem i když už mě bolely ruce a záda. Zakázky jsem vyhotovovala rychle a balíčky zasílala hned. Pracovala jsem 24/7 i o víkendech a prázdninách téměř bez odpočinku.

 

Byl běžný den, já jsem fotila, upravovala fotky, zabalila a poslala objednávku, vyráběla další lapač snů a najednou jako když se rozsvítí a já to konečně uviděla jasně. Byl to velmi silný zážitek, a hlavně aha moment jak blesk z čistého nebe. V tu chvíli se to ve mně okamžitě změnilo a došlo k uvědomění. Po uvědomění k rozhodnutí, že tímto způsobem už to dál nepůjde a změnil se můj koncept, vztah k práci i k sobě.

 

Vypadá to, že tento program vznikl s nástupem do školy, kde byl systém známkování, zvonění, úkoly, sezení celý den v lavici, vysvědčení… Chválení nebo kárání od učitelek atd.

Ale to není důležité, kdy vzniknul, to je minulost. Důležité je, že byl nyní uviděný, protože už je přežitý a neslouží mi.

 

NEZTRÁCET KONTAKT SE SEBOU

Největší přínos této zkušenosti nakonec vidím v tom, že jsem se během tohoto experimentu tak vytrénovala, že jsem bdělou pozornost už neopustila. Nejen, že mi už neuniká, jak se opravdu cítím a jsem ve spojení s vlastním nitrem, ale život dostal další rozměr.

A to je jeho plnost a úžas nad krásou každého okamžiku.

 

 Díky všímavosti uvidíte, kdy jste proti sobě, jak se právě teď skutečně cítíte a co je vaše pravda.

Neztrácejme kontakt se sebou a se životem.

  

Mějte krásné vědomé bytí

Monika


Přidat komentář

Vaše jméno:

E-mail:

Opište prosím kontrolní kód:
 

Text komentáře:

Přidat komentář