PrůvodciZdravím.cz

Možná jste se setkali s narsicem a ani o tom nevíte

16. 6. 2022 | 12 shlédnutí | Monika Micajová
Možná jste se setkali s narsicem a ani o tom nevíte

Když se řekne narcis, tak si většinou lidi představí člověka, který se rád vzhlíží v zrcadle a kochá se svým obrazem, je zamilovaný sám do sebe. Ale to je velké nepochopení.

⎷ Navenek sice dávají najevo svou nadřazenost, ale ve skutečnosti si tak kompenzují slabost a nízké sebevědomí. 

 

Narcistní porucha osobnosti je velice obsáhlé téma, na které tento článek nebude stačit. Pokusím se tu v krátkosti shrnout základní rysy chování, které by pro vás měly být ve vztahu alarmující. Pokud totiž nemáte již vlastní zkušenost s narcistou, tak jen těžko rozpoznáte, že právě padáte do pasti, ze které nebude snadné se dostat

 

POČÁTEČNÍ FÁZE S NARCISTOU - LÁSKA JAKO TRÁM 

Zpočátku můžete mít pocit, že jste se ocitli ve svém nejlepším snu. Dostáváte velké množství pozornosti a jste okouzleni charismatickou osobností, kterou narcista často bývá. Čte vám z očí a plní přání. Postupně zažíváte velké splynutí a jste přesvědčeni, že jste spřízněné duše. Této první fázi vztahu se trefně říká love bombing.

Ač to vypadá jako zahrnování láskou, tak ve skutečnosti je to investice a promyšlený způsob manipulace.

 

NĚCO NENÍ V POŘÁDKU

První nepříjemnosti přicházejí pozvolna. Občas můžete mít jen špatný pocit z vaší vzájemné komunikace. Později se objeví konflikty s emočním nábojem, které vzápětí opět vystřídá love bombing. Začínáte se cítit jako na houpačce, pochybujete o sobě, ale máte tendence věřit, že to bude dobré a raději chodíte po špičkách, aby byl klid.

 

Můžete pozorovat tyto varovné signály:

●  Jsou vám narušovány hranice

●  Objevuje se hraní her

  Vyvolávání konfliktů z iracionálních důvodů

●  Máte pocit viny

●  Neobvyklá emoční dramata

●  Vytváření závislosti

●  Přehnaná vztahovačnost a urážlivost

 

FÁZE DEVALVACE

Pomalu si na to zvykáte, přestáváte se v sobě vyznat a vztah volně přechází do další fáze. Vyvolané konflikty postrádají logiku, ale vždy z vás dostanou patřičnou dávku emocí. Takto vzniká narcistická potrava. Může dojít k obviňování a kritizování nebo citovému vydírání pasivní agresivitou. To záleží na temperamentu daného člověka.

Buď ve vás vytváří emoce rozčilení a strachu nebo emoce lítosti a pocitů viny. Jste svědky překrucování reality a je zpochybňováno vaše vnímání.

 

V tuto chvíli je nejlepší přestat a je jasný čas na rozchod. Ale oběti narcisty toto většinou dlouho snáší, trpí nebo ho omlouvají.

Doufají v nápravu, protože mají ještě v paměti tu pohádku, kterou to začalo, stále cítí spřízněnost anebo jsou na sobě závislí.

 

ZAVRŽENÍ, DISCARD

Po opakovaném kolotoči střídání klidu a emočních výkyvů často přichází velké finále.

Je různě bolestivé, podle toho, o jaký druh narcisty jde. Buď odchází po bouři s hlavou vztyčenou, nebo zmizí a trestá vás mlčením.

Vyvolá konflikt z ničeho, aby měl důvod odejít. Ve vás zanechá pocit, že je to vaše vina.

 

Jestli už to došlo až sem, tak platí jediná rada, a to přerušit veškerý kontakt a nenechat se později zlomit k dalšímu pokračování seriálu.

Hlavně už se emočně neangažovat a prohlédnout celou tuto hru.

  

 Ideální je takovýto vztah opravdu včas ukončit a začít pracovat na sobě.

Je vysoce pravděpodobné, že jste empatická osoba a ta má svůj velký úkol. Naučit se dát sebe na první místo.

Narcisovo srdce je uzavřené, srdce empata otevřené dokořán a cítí zodpovědnost za druhé.

 

Tento článek jsem napsala, protože je dobré včas rozpoznat normální vztah od toxického. Jen tak se dá předejít bolestivému zklamání.

Oběti narcistů se dávají dlouho zpátky dohromady.

 

Každý narcis se projevuje dost odlišně a dělí se na dva základní typy - grandiózní a skrytý. To se dozvíte v článku Jaké jsou typy narcistů. 

 

Mějte krásné a zdravé vztahy

Monika

 


Přidat komentář

Vaše jméno:

E-mail:

Opište prosím kontrolní kód:
 

Text komentáře:

Přidat komentář