PrůvodciZdravím.cz

O mandalách s Renatou Raušerovou

20. 5. 2015 | 3785 shlédnutí | admin
O mandalách s Renatou Raušerovou

Mandaly se vyskytovaly  ve všech dobách i kulturách.  „V mandalách se potkává barva (ženská energie) a tvar (mužská energie). To vše dohromady utváří harmonický celek nesoucí určitou energii, která během práce s obrazcem působí na duši malíře nebo pozorovatele. Pokud tvoříme nebo sledujeme pravidelné obrazce mandaly, duše se zklidňuje, vnitřní svět se uspořádává a dochází k léčení na všech úrovních. Harmonie vznikající na papíře se přenáší do nitra tvořícího“… popisuje  Wikipedie  symboliku mandaly.   Renata  Raušerová má s malováním mandal obrovské zkušenosti, ročně namaluje na stovku těchto magických kulatých obrázků a pořádá i kurzy , kde si můžete sami  vyzkoušet malování  mandaly na hedvábí, sklo  nebo ruční papír.

 

 

Název Vaší společnosti  ISIS -ART je  inspirován egyptskou Bohyní stejného jména, je za tím nějaký hlubší příběh?

Když jsem se více začala věnovat ezoterním záležitostem, obrazům a mandalám, tak jsem hledala název, který bude všechny tyto činnosti zastřešovat a bude pro mne specifickým. Vzhledem k tomu, že do oblasti mé činnosti patřila nejen umělecká a terapeutická činnost, ale i  výklady karet, nechala jsem se inspirovat právě tarotem. Při hledání názvu jsem si vytáhla kartu Velekněžky, jejíž jedna z podob je i Isis. Ale pouhý název Isis má hodně firem a institucí, tak jsem k němu přidala ještě specifické „Art“ pro moji uměleckou tvorbu. Pod tímto názvem mne znají lidé od roku 2000, kdy jsem začala prezentovat svoji tvorbu i na ezoterických festivalech, na svých webových stránkách a dalších akcích.

 

Od kdy se zabýváte arteterapií a proč jste se zaměřila právě na mandaly?

Arteterapeutickým výcvikem jsem prošla už někdy v roce 1998, kdy jsme si po několik víkendů na sobě vyzkoušeli působení jednotlivých barev na naši psychiku. Vždy jeden den jsme malovali pouze v jedné barvě, byli jsme v ní i oblečeni, obklopeni stejně barevnými věcmi a pokud to bylo možné i jídlem ve stejné barvě. Byla to velice zajímavá zkušenost, ze které čerpám doposud. Po absolvování výcviku jsem v rámci meditačních večerů vedla i arteterapeutické semináře, kde si lidé za pomoci malby či kresby pracovali na svých podvědomých blocích. A protože se ráda učím něco nového, tak jsem začala malovat barvami na sklo a na hedvábí a setkala jsem se s pojmem „mandala“. Tyto obrazce mne natolik uchvátily, že jsem jim propadla a maluji a kreslím je stále. Jen nepoužívám žádné knižní či jiné předlohy k vybarvení, ale za ta léta jsem si vytvořila na stovku vlastních předloh. Mé mandaly jsou za ty roky tak specifické svými tvary a zdobením, že už mne podle toho každý pozná. Několik kunsthistoriků vidí v mých mandalách nádech orientu. Samozřejmě, že i v této oblasti jsem objevila napodobeniny mých prací, kdy byly použity nejen mé vlastní předlohy, ale i styl zdobení. V současné době se více specializuji na mandaly kreslené akvarelovými pastelkami nebo gelovými tužkami, protože mi dávají větší možnost práce s detailem.

 

Můžete popsat, jak malování mandal probíhá? Impulsem je určitá nálada  nebo nabytá zkušenost nebo malujete pouze na zakázku, kdy se musíte nacítit na osobu, pro níž je mandala určena?  Jak ten proces probíhá?

Tady záleží na tom, zda maluji nebo kreslím mandaly na zakázku nebo na výstavu. V současné době kreslím mandaly na výstavu a nechávám se inspirovat svými pocity a intuicí, tak se mohu kreativněji vyjádřit. Pokud pracuji na zakázce osobní mandaly podle data narození, tak se potřebuji napojit na danou osobu a vytestovat, které barvy a tvary jsou pro ni nejvhodnější  tak, aby ji provázely její životní cestou a pomáhaly v jejím rozvoji. To znamená, že tato mandala není jen naladěním se na momentální stav a pocity toho člověka, ale na dlouhodobý cíl. Pak také záleží na tom, na jakém podkladu si klient mandalu vybere tzn. zda chce na papíru (případně ručním), na hedvábí či na skle. Pro každý podklad je specifický určitý postup, který se většinou lidé naučí i u mne na kursu. Ale základem je tvar mandaly, její vybarvení a třešničkou na dortu je zdobení, které celé dílo vyšperkuje.

 

 

Jak dlouho trvá zhotovení jedné mandaly a stává se, že to někdy prostě nejde?

To nelze tak jednoznačně říci, protože každý typ má svůj specifický postup. Odvíjí se to od toho, zda je to kreslená nebo malovaná mandala, zda podkladem bude hedvábí nebo sklo apod. Například u mandaly na skle je nutné napřed namalovat konturu, která schne po nějakou dobu, teprve potom se vybarvují jednotlivá pole a to od středu ke krajům a barva se musí nechat pořádně zaschnout do druhého dne a teprve poté se opět konturami zdobí. U mandal na hedvábí je postup stejný, ale lze jej   za pomoci vysoušeče na vlasy nebo přirozeným schnutím za poměrně krátkou dobu. Jak se nyní zabývám kreslenými mandalami zjišťuji, že jsou časově nejnáročnějšími, protože u nich nepracuji se šablonami, ale rozkresluji je přímo na papír a mnohdy míchám odstíny barev překrýváním několika barevných pastelek přes sebe. U nás je vůbec umělecká kresba pastelkami dost opomíjená a to mne na tom právě velmi láká. Velmi se mi například líbí tvorba paní Marie Brožové, která pastelkami kreslí krásné velké obrazy. Samozřejmě na tvorbu mám ráda klid, protože když přijde inspirace, tak nelze od ní odejít s tím, že se k ní vrátím, až dodělám to či ono. Naštěstí mám čas i inspiraci, ve které mi nic nebrání.

 

Jaké účinky se přisuzují mandalám a v čem nám vlastně mohou pomoci?  Má pro člověka větší význam mandala, kterou si zhotoví sám nebo mandala, koupená od profesionála?

Jak už jsem se zmínila, tak na nás všeobecně působí barvy i tvary. Je velmi důležité obklopovat se barvami, které nám mohou pomoci se zharmonizovat a zbavit se podvědomých bloků a stresorů v našem životě. Dost mne děsí, když vidím na ulici plno lidí oblečených jen v černé barvě nebo v temných odstínech. Lidé si vůbec neuvědomují, že tyto barvy jsou pak součástí naší aury a mění naše chování.  I přemíra pouze jedné barvy nemusí být vždy to nejlepší řešení. Na arteterapeutickém výcviku jsem viděla, co dokáže udělat přemíra žluté barvy s psychikou člověka, kdy v něm vyvolává slovně agresivní chování a problémy s jeho Egem. Jak se říká „všeho s mírou“ , tedy vše v rovnováze. Ze zpětné reakce lidí, co si u mne objednali mandalu, se jejich stav začal měnit k lepšímu podle toho, jaký problém si řešili. Mám zkušenost, že lidé, kteří nemají v lásce růžovou barvu, mají velké problémy s vyjadřováním citů a projevováním  i přijímáním lásky. Stane se také, že někomu vyjde v jeho mandale třeba jedna barva, kterou nemá rád. Právě v té oblasti řeší nějaký svůj problém, který se zpravidla do měsíce srovná a on začíná tuto barvu vidět v jiném pozitivnějším světle.

Pokud si člověk namaluje sám svoji vlastní mandalu, tak se většinou naladí na své momentální pocity, které si do ni přenese a za týden či měsíc mohou být jeho pocity samozřejmě jiné. Další věcí je, že mnohdy nemáme vůči svým pocitům ten správný odstup nebo je v sobě popíráme. U profesionála  by to měl být především ten odstup a pak také to, jak pojme tuto osobní mandalu. Zda i on namaluje momentální stav nebo se zaměří na životní cestu toho klienta, aby ho mandala vedla jeho osobním rozvojem po delší období.  V základu je u každého jen pár podvědomých bloků, které ovlivňují  jeho život a na ty je potřeba se zaměřit. Ale přitom si každý může vybarvovat i své momentální pocitové mandaly, díky kterým se čistí od negativních emocí.

 

Malujete mandaly podle data narození. Člověk se ale neustále vyvíjí a nabírá nové zkušenosti. Dá se říci, že mandala pro stejného člověka zhotovená v jeho 20 a 40 letech bude stejná nebo se bude lišit? V čem a jak výrazně?

Samozřejmě mandala zhotovená ve 20 letech se bude něčím lišit od mandaly ve 40 letech, protože za tu dobu se ten člověk někam posune, zbaví se určitých hlavních bloků a pak se jen snaží zůstat v rovnováze. Jsou jiné životní hodnoty, jiný pohled na život. Sami lidé by měli intuitivně vnímat, zda je forma mandaly již vyčerpána či ještě nikoli. Ke každé mandale dávám nebo posílám klientovi význam barev v mandalách, kde si může najít ty své a něco si o nich přečíst. Pokud chce někdo specifický výklad k jeho mandale, tak je to lepší při osobním setkání.

 

Působí mandaly i na typy lidí, které jejich účinkům nevěří?

Možná se budete divit, ale působí, i když tomu nevěří. Měla jsem možnost si to ověřit nikoli na svých mandalách, ale na svých obrazech, když jsem začínala malovat léčivé obrazy. Neprozřetelně jsem nahlédla do knihy návštěv a tam jsem našla dost „ostrou“ kritiku od pár lidí. Napřed se moje Ego stáhlo a myslela jsem, že přestanu malovat, ale pak jsem si uvědomila jednu podstatnou věc. Mně když se něco nelíbí, tak to prostě neřeším a jdu dál. Ale pokud to někoho vyprovokuje natolik, že ze sebe dostane své negativní emoce, pak to funguje dokonale a má to smysl. Konzultovala jsem to dokonce i naším předním malířem, dnes již zesnulým, PhDr. Ing. Zdeňkem Hajným, který mi potvrdil stejnou zkušenost. Je to prostě o vyzařování léčivé energie z toho díla.

 

Ručně malovaná harmonizační mandala - ISIS ART Renata Raušerová

 

Kromě arteterapie  nabízíte masáže, kineziologii , výklad tarotu a diagnostiku pomocí Bachových květových esencí. Co z této činnosti převažuje?

Za poslední dva roky jsem došla k názoru, že se raději soustředím jen na pár činností, které mne naplňují a nebudou tříštit moji energii. Mám tři hlavní směry, kterými se hodlám nadále zabývat a to jsou mandaly (a léčivé obrazy obecně), výklad tarotu a terapie  a diagnostika Bachovými esencemi. Masáže dělám pouze okrajově už jen pro pár svých stálých klientů a kineziologii praktikuji, pokud si o ni klienti sami řeknou.

 

Kdy a za jakých okolností  jste v sobě objevila nadání a potřebu  pracovat jako terapeutka? Cítíte to jako své poslání?

Ono to mělo svůj vývoj, než jsem se dostala k terapeutické práci. V roce 1991 jsem začala navštěvovat kursy jógy, kde jsem se měla možnost setkat s psychotroničkou, která ve mně objevila potenciál a nadání pro léčení.  Na začátku jsem se učila pracovat s virgulí, kyvadlem a spirálou na proutkařském kursu a hledat nejen vodu, ale i geopatogenní zóny. Ty jsem chodila měřit do bytů klientů a tam mne zaujala souvislost mezi těmito zónami a zdravotními problémy lidí. Odtud byl pak krůček k diagnostice automatickou kresbou, léčitelské škole pod vedením p. Hnilici, řadou kursů jako Silvova metoda,  One Brain (kineziologie), masérská škola, arteterapie, regresní terapie pod vedením A. Dragomireckého a další. V posledních letech ještě kurs symbolové terapie vhledem, channeling a zasvěcení do Shambally.  I při výkladu tarotu dochází k terapeutickému účinku a práce s lidmi mne naplňuje a cítím ji jako své poslání. Každý stejně najde svou vlastní cestu a nakonec se začne řídit svou vlastní intuicí, která ho vede nejlépe.

 

Jak si má podle Vás vybírat člověk svého duchovního terapeuta?

To není tak jednoduchá záležitost, protože záleží na mnoha faktorech. První z nich by vždy měl být váš intuitivní pocit, kterým se naladíte na daného terapeuta, i když ho nemusíte vůbec osobně znát. Vaše intuice pozná zcela přesně, zda je ten určitý terapeut vhodný pro vás. Ano, podotýkám pro vás, protože co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat vám. Samozřejmě doporučení od známého, přátel apod. je vždy lepší než hledat někoho naslepo. Ze svého duchovního terapeuta byste neměli mít nepříjemný pocit, protože jinak vás tím varuje vaše intuice. Je několik bodů, kterými se řídit: nevytvářet si na terapeutovi závislost, vnímat, jak se cítíte v jeho přítomnosti, vždy byste měli mít možnost svobodné volby a nepodléhat určité manipulaci a sledovat, zda se někam duchovně posouváte.

 

Cítíte rok 2015 něčím specifický? Co nám může přinést a je možné nebo dokonce vhodné tomu jít nějak „ naproti“? Poradíte jak?

Mnozí citlivější lidé vnímají už delší dobu jako by byl zrychlený čas a ono tomu opravdu tak je, i když si každý řekne, že hodina má stále jen 60 minut a minuta 60 sekund. Ale co je to pojem času, kde se vzal? My jsme ho určili, ale ve Vesmíru nic takového není. Od roku 2012 se zrychlily vibrace energie naší planety, která spolu s námi prochází velkou transformací. Všude, kam se podíváte, se něco děje. Většinou se rozpadají staré hodnoty, nefunkční vztahy a situace nás nutí měnit naše staré mentální vzorce a návyky. Transformace přináší změny, které je potřeba umět přijmout a projít jimi. Čím rychleji změny přijmeme a přestáváme se jim bránit, tím rychleji projdeme tímto procesem obrození. Přitom je nutné nechat za sebou vše, co nám v tomto pokroku brání, i když nám to doposud dávalo určitý pocit jistoty. Tento pocit se však najednou začíná rozpadat a my nevíme, co nás čeká. Chceme mít vše pod kontrolou a strnule se držíme minulosti. Nebojme se skočit do změn, protože s odstupem času poznáme, že naše rozhodnutí bylo správné a změna nám prospěla. U každého je to individuální, někdo změny přijme rychle, někdo pomaleji a někdo ze strachu neudělá ten krok nikdy. Pak se také ale nic v jeho životě nezmění k pozitivnímu.

 

Máte nějaké životní heslo, které Vás provází?

„Chovej se k druhým tak, jak chceš, aby se oni chovali k tobě“ a pak ještě „Přej a bude ti přáno, dej a bude ti dáno“.

 

Prezentujete se na různých akcích a výstavách. Kde Vás můžeme vidět v nejbližší době?

Před lety jsem se prezentovala na ezoterických festivalech Miluj svůj život, Harmonie nebo Ezotera, kde jsem měla své mandaly, dělala tarotové výklady nebo diagnostiku automatickou kresbou. Od těchto festivalů jsem již upustila. Nemám již potřebu být součástí tohoto komerčního kolosu, takže  mne na těchto akcích nenajdete. Mé mandaly většinou putují hned ke svým majitelům, kterých už je za ta léta požehnaně i v zahraničí, takže je velmi obtížné dát dohromady díla na výstavu.  Podařilo se mi dát dohromady nové kreslené mandaly a  v červnu budu mít společnou výstavu ještě s dalšími dvěma výtvarnicemi.

 

Vástava mandal v kostelíku sv. Máří Magdalény na Skalce v Mníšku pod Brdy od 14.6. 2015

Vernisáž bude 14.6. od 16.30 hod. tamtéž za účasti výtvarnic, kam všechny tímto srdečně zvu. Výstava potrvá až do 10.7. 2015.

 

Vizitka Renaty Raušerové.

 


Přidat komentář

Vaše jméno:

E-mail:

Opište prosím kontrolní kód:
 

Text komentáře:

Přidat komentář